Doğru PVC Yağmurluk Seçimi Nasıl Olmalı?

Yazar: admin Kategori: Ekleme Tarihi: 2022-06-07 Okunma: 985
Doğru PVC Yağmurluk Seçimi Nasıl Olmalı?

Bir yağmurluğun ortaya çıkması kumaş başta olmak üzere metal aksesuarlar, fermuar, lastik, gibi ürünlerin ve en önemlisi bir emeğin bir araya gelmesine bağlıdır. İşte yağmurluğun kalitesi de bütün bu ürünlerin ve verilen emeğin kalitesine bağlıdır.

Bütün bu unsurlardan yalnızca işçilik Türk Lirası ile hesap edilmekte olup bir yağmurluğu oluşturan diğer tüm unsurların maliyeti Dolar ve Euro cinsinden olup dolayısıyla değişen kurlardan doğrudan etkilenmektedir. Bu sebeple yükselen kurlar fiyatlarda ciddi artışlara ve istikrarsızlığa sebep olduğu gibi üretimde de maliyetten kaçmak ve maliyet düşürmek adına hileleri beraberinde getirmekte, tüketicinin maddi - manevi zararına sebep olmaktadır.

Peki bu maddi ve manevi zarar nasıl meydana gelmektedir?

 

Fiyat düşürmeye yönelik düşüncesizce yapılan ve salt kâr amacı güden hareketler elbette kaliteden feragat etmek ve deyim yerindeyse malzemeden çalmak demektir. 

Öyleyse kaliteli yağmurluk nasıl olmalıdır, hileli yağmurluklar nasıl anlaşılır, doğru PVC yağmurluk seçimi nasıl olmalıdır? 

Hadi tüm bunları yağmurluğu oluşturan unsurlar açısından tek tek değerlendirelim.

 

1- Kumaş Nasıl Olmalı?

 

 • Kimi PVC ürün ve kumaşların Ftalat, Kadmiyum gibi zararlı maddeler içerdiği, bu zararlı maddelerin insan hormonları üzerinde etkileri olduğu ve hatta deri ile temas halinde dahi kanserojen etkiler gösterdiği bilinmektedir. Dolayısıyla öncelikle kullandığınız ürün sağlığınız için risk oluşturmamalıdır. Bu tür sağlığa zararlı kimyasalların kullanıldığı ürünlerden uzak durulmalı ve CE - İSO gibi kalite belgelerine sahip ürünler tercih edilmelidir.

Kumaş doğrudan sağlığınızı tehdit etmediği gibi dolaylı olarak da tehdit etmemelidir. Genel itibariyle iş için kullanılan ve yeri geldiğinde bütün gün taşınan bu yağmurluklar sağlamlık ve hafiflik açısından ideal kalınlık ve ağırlıkta olmalı, size yük olmamalıdır. Njsan markalı ürünlerimizde yılların verdiği tecrübe ile uygun fiyat, ideal sağlamlık ve hafiflik gözetilerek mümkün olan en doğru kumaş tercih edilmektedir.

 

 • PVC kumaş başta sağlığınızı sonrasında ise cebinizi tehdit etmemelidir. Peki cebinizi nasıl tehdit eder?
 • Yağmurluk yapımında standart dikişler yerine teknik yöntemler kullanılmaktadır. Zira dikiş iğnesinin geçtiği delikten su da geçecek ve yağmurluk işlevini yerine getiremeyecektir. Her PVC kumaş Frekans kaynak veya Ultrasonik gibi isimlerle adlandırdığımız bu teknik dikişlere uygun değildir. Maliyet kaygısı ile uygun olmayan kumaşların tercih edilmesi kısa sürede kumaşın kaynak noklarından açılmasına sebep olmakta, tüketici için maddi zarar doğurmaktadır. 
 • PVC kumaş aslında ciddi bir arge ürünüdür ve argeye önem vermeksizin salt maliyet kaygısı ile hareket eden firmaların ürettiği yağmurlukların kumaşları kısa sürede kırılma çatlama yapmakta, soyulmakta ve su geçirmekte dolayısıyla kullanılabilirliğini yitirmektedir.

 

 • DİKKAT: BİR ÜRÜN HİLESİ !!! Kimi ürünlerin imalinde kullanılan kumaşların daha ucuz olması ve buna rağmen ideal kalınlıkta gözükmesi amacıyla tebeşir tozu gibi etkenler pvc formülüne katılmakta, formulün bozulmasına sebep olunmaktadır. Bu kumaşlardan imal edilen yağmurluklar kısa sürede dikiş noktalarından ayrılmakta, kumaşlarında kısa sürede sertleşme, kırılma ve çatlamalar görülmektedir. Ucuzlatmak amacıyla hammadesinden çalınan bu tür ürünler ince görünmemesi adına farklı katkı maddeleri ile kalınlaştırılıp ağırlaştırılsa da elde farkı hissedildiği gibi​ aynı kaliteyi de sağlamamaktadır.
 • BU ÜRÜNLER NASIL AYIRT EDİLİR? Özellikle toptancı ve bayilerin bu ürünlere karşı dikkatli olması, bilinçli tacir olarak müşterilerini gözetmesi ve müşteri memnuniyeti açısından bu tür ürünleri müşterilerine sunmaması gerekmektedir. Bayiler yağmurluk aldıkları firmalardan aldıkları yağmurlukları veya ayrıca alacaklar el kadar numune kumaşları buz dolabının buzluk kısmında yarım saat veya bir saat bekleterek kumaşın nasıl tepki vereceğini ve esnekliğini ne kadar kaybedeceğini rahatlıkla gözlemleyebilir. Fazlaca bekletilmesi halinde de vahim derecede kalitesiz hale getirilmiş kumaşlar orjinal kumaştan önce donacak ve kırılacaktır.

 

2- Aksesuarlar Nasıl Olmalı? (Çıt-çıt, Fermuar, Kuş Gözü, Lastik, Plastik Toka)

Kuş gözü ve plastik tokalar kırılmalara ve işlevsizleşmeye karşı dayanıklı olarak tercih edilmelidir. Bu aksesuarlar genel itibariyle zaten müşteri şikayetlerine sebep olmayan aksesuarlardır. Ancak diğer aksesuarlar oldukça önem arz etmektedir. Bu aksesuarları sıralayacak olursak:

 

ÇITÇIT:

 • Yağmurluk imalatında doğru olan asıl çıtçıt türü plastik çıt-çıttır. Zira plastik çıt-çıt metal çıtçıtlara kıyasla deniz suyuna karşı daha dayanıklıdır. Ancak yerli plastik çıtçıtlar kolay kırılması, kapanıp açılırken zor kapanıp zor açılması gibi gerekçelerle müşteri şikayetlerine sebep olduğundan Njsan olarak tecrübelerimiz sonrası tercihimiz paslanmaz nikel çıtçıtlar olmuştur.
 • Njsan Su Geçirmez Yağmurluk ve İş Önlüğü, müşteri memnuniyeti ve kalite yönetimine dair belgelendirilmiş bir marka olup arge'ye önem vermekte, ciddi bir zaman ve kaynak ayırmaktadır. Njsan olarak yurtdışından getirdiğimiz bir plastik çıtçıt'ın Türkiye'de imalatına başlamak üzere gün saymaktayız.

​​

 • Paslanan aksesuar nasıl ayırt edilir? Paslanmaya dayanıklı metal aksesuarlar mıknatısı çekmemektedir. Dolayısı ile kuş gözleri hayati önem arz etmese de çıtçıtların özellikle kontrol edilmesinde fayda vardır.

 

FERMUAR:

 • Njsan bu zamana kadar edindiği tecrübe neticesinde plastik fermuarların zamanla yıprandığı, işlevini yitirdiği, deniz suyundan etkilendiği ve müşteri şikayetlerine sebebiyet verdiğini gözlemlemiştir. Bu sebeple Njsan ürünlerde kalın dişli kemik fermuarlar tecih edilmektedir.

 

LASTİKLER:

 • Ürünlerde el bileği, ayak bileği, bel ve omuz askısı gibi yerlerde kullanılan lastiklerin kalitesi yine ürünün kalitesi açısından elzemdir. Yağmurluklarda en çok şikayete sebep olan hususlardan biri de kısa sürede bollaşan lastiklerdir. Sık dokunmamış, gevşek örülmüş lastikler kısa sürede esnekliğini kaybetmekte ve uzayıp gitmektedir. Bu tür lastikler el ile esnetildiğinde dahi farkını hissettirmektedir.
 • Kimi ürünlerin uzayıp giden lastikleri sebebiyle tüketicilerin lastik tokalarını kullanmak yerine kısa sürede lastikleri bağlamak durumunda kaldığı görülmektedir. Njsan lastik seçiminde özenli davranmakta, tek bir tedarikçiden standart olarak lastiklerini karşılamaktadır.
 • LASTİK HİLESİ !!! Kimi üreticilerin PVC ürünlerin bileklerinde para lastiği dahi kullandığı maalesef görülmüştür.

 

REFLEKTÖR:

 • Reflektör hayat kurtarıcı bir ürün olup belki de bir çok zaman gerek duyulmayan ancak gerek duyulduğu halde standartlara uygun bir şekilde işlevini yerine getirmesi hayati bir önem taşıyan aksesuardır. Malesef maliyet kaygısı ile yine standartların dışında, yansıtma işlevini gereği gibi yerine getirmeyen reflektörler kullanılması insan hayatına kasta kadar varmaktadır. 
 • Njsan Su Geçirmez Yağmurluk & İş Önlüğü markalı Ürünlerde TS EN ISO 20471 standartlarında reflektör kullanılmakta olup bu standart dünya standardıdır. Njsan ürünleri İSO ve CE standarlarına sahip ihracatı halinde Avrupa ülkelerine sıkıntısız satılabilen ürünlerdir.

 

3- Model, Kalıp ve Tasarım :

Njsan olarak işlevsel, ergonomik, ekonomik ve rahat kalıplar tercih edilmekte, profesyonel modelistler ile iş birliği yapılmakta ve kalıp çıkarırken bilgisayar ve sanayi tipi yazıcılar kullanılmaktadır. Öncelikle unutulmamalıdır ki bu giysiler birer iş giysisi olup insanların kıyafetlerinin üstlerine giyecekleri giysilerdir ve buna göre kalıplandırılması gerekmektedir. Ancak yine bir üretici hilesidir ki kalıplar küçük tutulmakta ve kumaştan kâr amaçlanmakta tüketicinin rahatlığı düşünülmemektedir. Kalıpların dar ve biçimsiz olması çalışma esnasında tüketicinin rahat hareket edememesine, teknik dikiş (kaynak) yerlerinin açılmasına, özellikle pantolon ve tulum ağlarının patlamasına dolayısıyla ekonomik zarara sebep olmaktadır.

 

4- Njsan'ı Farklı Kılan Nedir?

Njsan doğru malzemeleri seçmekte, müşterilerinin sağlığı ve memnuniyetini en ön planda tutmaktadır.

Njsan yağmurluklar işlevsel olarak tasarlanmış olup tamamının kolları gizli lastiklidir. Gizli lastikli modeller bileklerden geriye su gitmesini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Njsan yağmurlukların kapüşonları boğazlı olup boyun kısmından su ve rüzgar almasının önüne geçmektedir. 

Njsan yağmurluklarda geniş fermuar üstü pat'lar kullanılmış, fermuar kısmından su alması engellenmiştir. 

Bu fermuar patları paslanmaya dayanıklı gizli çıtçıtlı olup açılarak fermuar kısmından su geçirmesinin önüne geçilmiştir. Gizli çıtçıt kullanılmasının sebebi balıkçıların balık ağı çekerken çıtçıtlara takılmasını engellemek olup görsel açıdan da estetik durmasıdır.

Njsan kapüşonların ön kısmı katlanarak kep şapka gibi kullanılabilmekte, yoğun su altında açılarak yüzü yağmurdan olabildiğince korumaktır. 

Njsan yağmurluklarda TS EN İSO 20471 standartlarında reflektör kullanılmaktadır. 

Njsan çizmeli yağmurluklarda yine Avrupa standartlarına uygun sektörün bayi ve tüketicilerinin bildiği kalite standartlarına uygun yerli çizmeler tercih edilmektedir.

Njsan ürünün kendisinden kaynaklı ayıplara karşı tüm bayilerine ve müşterilerine garanti vermektedir.

Njsan Su Geçirmez Yağmurluk & Önlük

 • CE TS EN 343
 • CE TS EN 14605
 • İSO 10002-2018
 • İSO 9001:2015
 • İSO 45001:2018
 • İSO 14001:2015

sertifikalarına sahip, yurt içi, yurt dışı ihalelere sunulabilecek, ihracata uygun, en önemlisi insan sağlığı ve kalite standartlarına saygılı ve bu prensiple ticari hayatına devam eden bir markadır.